Haber

‘Akdeniz’deki en ağır trajedi’: 209 Pakistanlı alabora olan mülteci teknesinde

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda 14 Haziran’da mülteci botunun alabora olmasının ardından İslamabad yönetimi ölü sayısıyla ilgili açıklama yaptı. Pakistan Federal Soruşturma Dairesi (FIA), mülteci teknesinde 209 Pakistanlı olduğunu açıkladı. FIA’nın İslamabad Bölgesi Direktörü Rana Abdul Jabbar, Reuters’e “Bunu doğrulamak için bir soruşturma sürüyor” dedi.

‘AKDENİZ’DEKİ EN BÜYÜK TRAJEDİ’

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, geçen hafta Yunanistan açıklarında yaşanan göçmen tekne faciasının Akdeniz’deki en büyük trajedi olabileceğini söyledi. AB Dönem Lideri Johansson, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen AB-ABD Adalet ve İçişleri Bakanları toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Johansson, ölümlü kaza öncesi yapılan incelemelerde teknenin “Mısır’dan ayrılarak Libya’nın doğusuna giden ve yaklaşık 750 göçmen alan bir balıkçı teknesi” olduğunun görüldüğünü söyledi. Gemideki insan sayısının henüz teyit edilmediğinin altını çizen Johansson, batığa bakıldığında olayın “Akdeniz’de görülen en ağır trajedi” olabileceğini söyledi. Johansson, “Bu, Akdeniz’de bu tür trajedilerin yaşanmasını önlemek için gerçekten çok ama çok daha fazlasını yapmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Ne oldu?

14 Haziran’da düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi, Yunanistan’ın Mora adasındaki Navarino’dan 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda alabora oldu. Balıkçı teknesindeki 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilirken, olayın ardından yapılan çalışmalarda 82 kişinin cesedine ulaşıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu