Ekonomi

Bakan Soylu: Kahramanmaraş’taki binaların yüzde 40’ı hasar gördü, Antakya’daki iki evden biri yıkıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu,

Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Binaların yüzde 40’ında hasar tespit edildi. Delil toplanmadan enkaz kaldırılmıyor. Antakya’daki iki evden biri yıkıldı. Eksikler söz konusu ise buna ilişkin deliller devam ediyor. Bunlar tamamlanmadan kaldırılmaz.Hasar gören binaların çevresinde kolluk kuvvetleri bulunur.

Şu anda salgın hastalık, enfeksiyon gibi bir hastalık söz konusu değil. Kahramanmaraş’tan bahsediyorum.

Türkiye geneline 200 bin çadır sevk edildi

Vatandaşlarımıza bir davet daha yapmak istiyorum. Çadırlar kuruldu. Türkiye geneline 200.000 çadır sevk edildi. 700 bin daha sevk edilecek. Bu çadırlar kuruldu ve kurulmaya devam edecek. Bu bir yıllık bir süreç. Vatandaşlarımıza davetimiz, bu on günde göstermiş olduğunuz şanlı gönüllülük duygusunu bir yıl daha sürdürmeye davetimizdir.

Konutlar bir yılda teslim edilecek

Fitne çıkarmaya çalışanlar, bu şehrin bir daha kurulmayacağına dair dedikodular yayıyorlar. Bu şehirler yine burada yaşayan vatandaşların şehirleri olarak sağlam temeller üzerine inşa edilecek.

Kuru gıda kolilerinden gıda evlerine destek olacak gıdalardan temel ihtiyaç maddelerine, ilk elden giyeceklere kadar hepsini sürdürülebilir hale getirmeliyiz. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi zararı tespit edilen 335 bin 956 aileye 10 bin TL yardım gönderildi.

Burada yine bir süreçten bahsetmek istiyorum, bölgede 1833 dernek ve sivil toplum kuruluşu takviye gösteriyor. Bunu az da olsa suistimal edenler olabileceği gibi iyi niyetli olanlar da olabilir. Sivil Toplumla ilgili genel müdürlüğümüz gerekli tüm kontrolleri almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu