Haber

Mehmet Balık’tan Domates İhracatına Kısıtlamaya Tepki: “Vatandaşımızın ucuz ürün hakkının gasp edilmesine neden olacak”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domates ihracatına getirdiği kısıtlamaya ilişkin, “Ekonomimizin bel kemiği olan tarımsal üretim açısından geri dönülmez kayıplara neden olacak. şantajlara yol açar” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 14 Nisan 2023’e kadar domates ihracatını kısıtlamasını “gıda arz güvenliğini ve fiyat istikrarını sağlamak” gerekçesiyle eleştirdi. domates fiyatları.

Balık, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“ÇİFTÇİNİN ÜRETİMİ İMKANSIZ OLACAK”

“Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyatların artması ve deprem felaketi, gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarı gerekçeleriyle 14 Nisan 2023 tarihine kadar domates ihracatını kısıtladı.

Nüfusumuzun yüzde 45’inin tarımdan geçimini sağladığı düşünülürse, yüksek enflasyon ortamında her geçen gün yükselen gıda fiyatlarının ihracat yasakları ile hafifletileceği inancıyla izlenen politika, sektöre büyük bir gelir kaybına yansıyacaktır. Milyonlarca vatandaşımız. Her türlü olumsuzluk karşısında suçu hep ötekinde arayan AKP iktidarı, geçim maliyetini bu kez ihracat kalemlerinde aramaya başladı.

Çiftçinin yüksek hammadde fiyatları ile uğraştığı ve üretim yaptığı bir dönemde ihracat yasağıyla birlikte onlarca yıldır yurt dışında oluşturduğu pazarı da kaybetmesine neden olacaktır. Çiftçiye kilosu 10-15 liraya mal olurken, domates fiyatları yasakla birlikte maliyetinin de altına düşmeye başladı. Bu durumda çiftçinin üretim yapması imkansız olacaktır.

Ayrıca kısıtlamanın neden olduğu üretim eksikliği ithalatı artıracak ve dışa bağımlılığı tehlikeli boyuta taşıyacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kısıtlama kararı, ekonomimizin bel kemiği olan tarımsal üretim açısından geri dönülmez kayıplara neden olacaktır.

Tarım ve Orman Bakanı günü kurtarmak için aldığı kısıtlama kararından bir an önce vazgeçmeli ve tarımı destekleyici politikalarla hammadde teşviklerini sağlamaya gitmelidir.”

ulukislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu