Haber

Hunter Biden’ın ‘dizüstü bilgisayar olayı’ ile ilgili soruşturma çağrısı

YENİ ABD Lideri Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın avukatı, müvekkilinin dizüstü bilgisayarındaki hırsızlık ve bilgi paylaşımı olayıyla ilgili olarak savcıları cezai soruşturma başlatmaya davet etti.

Hunter Biden’ın avukatı Abbe Lowell, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı’na ve Delaware eyalet başsavcısına bir mektup gönderdi.

Lowell mektupta, Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarındaki kişisel bilgilerin çalınması ve dağıtılmasına karışan eski Lider Donald Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani ve eski danışmanı Steve Bannon ile bilgisayar tamircisi sahibi John Mac Isaac hakkında cezai soruşturma açılması çağrısında bulundu.

İlgililerin Biden’ın dizüstü bilgisayarındaki içeriği inceleme ve paylaşım için kopya çıkarma hakları olmadığını belirten Lowell, “Bu başarısız kirli siyasi oyun, doğrudan doğruya Hunter Biden’ın özel ve kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi, istismar edilmesi ve manipüle edilmesiyle sonuçlandı.” terimini kullandı.

O dönemde Trump’ın kişisel avukatı Giuliani ile birlikte çalışan Mac Isaac’ın Biden’ın kişisel verilerini “silah” olarak kullandığını savunan Lowell, “Politikacılar ve haber medyası, hukuka aykırı olarak erişilen, kopyalanan, dağıtılan ve dağıtılan bu verileri çarpıtmaya çalışıyor.” manipüle edildi ve Bay Biden’a zarar vermek için kullanıldı.” sözünü verdi.

Etkinlik

New York Post gazetesi, 14 Ekim 2020’de yayınladığı haberde, Hunter Biden’ın bilgisayarının Delaware’deki bir bilgisayar tamirhanesinde bulunduğunu ortaya çıkardı.

Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın genel başkan yardımcısı olduğu dönemde Ukraynalı enerji şirketiyle ilişkilere karıştığı ve Ukrayna’ya bu şirketi soruşturan başsavcıyı görevden alması için baskı yaptığı ileri sürüldü.

2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine haftalar kala yazılan haberin başta Twitter ve Facebook olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş ve Twitter’ın o dönemki CEO’su Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.

Daha sonra Elon Musk tarafından duyurulan Twitter açıklamalarında, şirket yöneticileri arasındaki yazışmalar yayınlanmış, Hunter Biden ile ilgili haber linklerinin siteden kaldırıldığı ve paylaşımlara “güvenli değil” uyarılarının eklendiği paylaşılmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi’nin 6 Şubat’taki oturumunda Başkan Joe Biden’ın aile üyeleriyle ilgili haberlere yönelik Twitter sansürü de tartışılacak.

Cumhuriyetçilerin, Biden’ın başkanlık dönemi sona erene kadar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Demokrat Parti ve Biden hakkında soruşturma taleplerinin sık sık gündeme gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu