Haber

Yargıtay Başsavcısı Şahin, Türk devletlerinin başsavcılarıyla Anıtkabir’i ziyaret etti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Türk Devletleri Teşkilatı 2. Başsavcılar Kurulu huzurunda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başsavcılarıyla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Şahin, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Kamran Aliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcısı Berik Assylov, Kırgızistan Cumhuriyeti Başsavcısı Zulushev Kurmankul, Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı Nigmatilla Yuldashev, Kuzey Türkiye Cumhuriyeti Başsavcısı Kıbrıs Sarper Altıncık ve beraberindeki heyet Aslanlı Yol’dan Atatürk’ün mozolesine yürüdü.

Şahin’in mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Şahin daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne giderek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, not defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, ortak geçmişten ortak geleceğe giderken, Asya’da doğup Anadolu’da büyüyen büyük Türk milletinin çocukları olarak, Asya’da doğup Anadolu’da büyüyen büyük Türk milletinin çocukları olarak, Türk milleti için tarihin ve kaderin dönüm noktalarının yaşandığı Orhun Nehri üzerinde yeşeren Dede Korkut’un diliyle Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü andık. Bu dönemde ‘İnanıyorum ki; Türk birliği bir gün gerçek olacak. Görmesem bile hayallerinde dünyaya gözlerimi kapatacağım. Ben Türk birliğine inanıyorum, görüyorum.” Bizler, Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar Kurulu olarak, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin değerli başsavcıları ve onların aralarında bulunduğu heyetlerle manevi huzurunuza gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli meslektaşlarım, davanızda ortaya koyduğunuz amaç doğrultusunda.

Devletin ve milletin birliği ve bekası için Orhun Yazıtları’nda belirtilen törenin çağdaş hukuki temsilcileri olarak Meclisimiz, görev ve sorumluluk anlayışımız çerçevesinde sorunların çözümüne odaklı bir motivasyonla bir araya gelmiştir. Türk Devletleri Teşkilatı başsavcılıkları arasında 2040 vizyonu doğrultusunda kalıcı bir istişare ve çalışma mekanizması oluşturmayı amaçlayan Konseyimizin, kardeşlik ve eşitlik ilkesine dayalı, kalkınma ve kalkınma amacıyla çalışmasını temenni ediyoruz. iş birliğini güçlendirecek, Türk dünyasına faydalı olacak, insanlığın yaşadığı medeniyet ve adalet krizine somut çözümler sunacak. “Davaya değerli katkılarda bulunmanızı temenni ediyor, sizleri ve vatanı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

haber-soma.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu