Ekonomi

ECB tahvil tartışmasını 2024’e erteledi

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika yapıcılarının dün gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında tahvil alımlarının durdurulmasının 2024 yılı başına ertelenmesi ve banka zorunlu karşılıklarının yalnızca bir çerçeve incelemesi modülü olarak tartışılması konusunda mutabakata vardığı iddia edildi. bahar aylarında yapılacak.

Konuya yakın kaynakların Reuters’e verdiği bilgiye göre, yeniden yatırımlar 2024 sonuna kadar devam edecek ancak aralarında Belçikalı Pierre Wunsch, Avusturyalı Robert Holzmann ve Letonyalı Martins Kazaks’ın da bulunduğu bazı politika yapıcılar, bankanın yatırımlarını erken sonlandırmayı hâlâ düşünüyor. politikasını zaten sıkılaştırdı. Tartışma başlatılmasını talep etti.

Konuyla ilgili esaslı bir tartışmayı atlayan politika yapıcılar Perşembe günü KEPP tartışmasının bu kış yapılması konusunda anlaştılar.

Kaynaklar, ticari bankaların mevduatlarının ne kadarını merkez bankasında tutması gerektiği ve bu zorunlu rezervlerin fiyatlandırılması gibi daha karmaşık konuların ancak daha sonra ele alınabileceğini söyledi.

Kaynaklar, beklentilerinin yeniden yatırımın birdenbire sona ermeyeceği ve ECB’nin daha büyük Varlık Alım Programında izlediği türden kademeli bir yaklaşım izleyeceği yönünde olduğunu ekledi.

Forex Haber Merkezi

haberhamur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu